Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 3684124



*

nr 368 4124


Spegel

Gustaviansk stil, (sk) h.53


Utrop:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 juli 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/7 15:31:23 1      150 kr
18/7 13:00:11 2      150 kr
18/7 13:03:13 2      200 kr
18/7 14:41:57 3      250 kr
18/7 15:50:14 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:07
  • 8202 SpegelskÃ¥p
    omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr